NATO zwiększa patrole na Bałtyku w związku z niedawnymi uszkodzeniami infrastruktury

0
Fot. nato.int
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

NATO zwiększa patrole na Bałtyku w związku z niedawnymi uszkodzeniami infrastruktury podmorskiej w regionie. Kwatera główna Sojuszu Północnoatlantyckiego opublikowała oświadczenie w tej sprawie. 

Na początku miesiąca doszło do uszkodzenia gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego łączącego Finlandię z Estonią, a media donosiły, że stała za tym Rosja. Później pojawiła się informacja o uszkodzeniu kabla łączącego Szwecję z Estonią. 

Będą dodatkowe loty obserwacyjne i rozpoznawcze z użyciem między innymi morskich samolotów patrolowych, samolotów wczesnego ostrzegania AWACS i dronów. W rejon Bałtyku została wysłana też flota czterech niszczycieli min. „NATO podejmie wszelkie niezbędne kroki, by zapewnić bezpieczeństwo sojusznikom” – podkreślił rzecznik Sojuszu Dylan White. Dodał, że kwatera główna uważnie monitoruje sytuację i jest w bliskim kontakcie z sojusznikami – Estonią i Finlandią oraz krajem, który czeka na wejście do NATO, czyli Szwecją. Kwatera główna poinformowała też, że od sabotażu gazociągu Nord Stream we wrześniu ubiegłego roku NATO zwiększyło liczbę patroli w pobliżu krytycznej infrastruktury podmorskiej i wykorzystuje między innymi drony, by lepiej wykrywać wszelkie podejrzane działania.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!