Marsylia: papież modlił się za duchownych i migrantów

1
Fot. Franciscan Media
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Papież Franciszek, który przybył po południu do Marsylii, na południu Francji, rozpoczął wizytę od modlitwy w bazylice Notre-Dame de la Gardę. Ojciec święty zawierzył Matce Bożej duchownych marsylskiej archidiecezji, którzy modlili się razem z nim w świątyni. Franciszek modlił się też w intencji migrantów i apelował o podjęcie działań w ich sprawie. 

Po przybyciu do bazyliki papież modlił się w ciszy przed wizerunkiem Matki Bożej i wziął udział w nabożeństwie maryjnym. Wygłosił potem przesłanie do duchownych. Franciszek zwrócił uwagę, że Notre-Dame de la Garde, zwana w Marsylii „bonne mčre” – czyli „dobrą matką” – to szczególne miejsce, do którego przybywali w przeszłości liczni święci, między innymi święty Jan Paweł II.

Podkreślił, że od wieków pielgrzymowali tu marynarze żeglujący po Morzu Śródziemnym, i że Marsylia jest miastem znajdującym się „na skrzyżowaniu narodów”. 

Franciszek podziękował marsylskim duchownym za „budowanie cywilizacji spotkania z Bogiem i bliźnim”, wzywając ich do okazywania jeszcze większego miłosierdzia. „Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca, aby poprzez naszą łagodność, życzliwość i gościnność ukazać oblicze naszego Pana” – powiedział papież. Mówił też o potrzebie wstawiania się za słabszymi. „Ktokolwiek do was podejdzie, niech nie znajdzie dystansu i osądu, lecz świadectwo pokornej radości” – apelował papież. 

Po nabożeństwie w bazylice Franciszek modlił się z przedstawicielami innych religii przed pomnikiem upamiętniającym marynarzy i migrantów zmarłych na Morzu Śródziemnym. Migracja jest jednym z głównych tematów papieskiej wizyty w Marsylii. Papież powiedział, że Morze Śródziemne stało się cmentarzem dla tysięcy uchodźców. Potępił zarówno działania przemytników migrantów jak i obojętność społeczeństw wobec tego dramatu. „Osoby, którym grozi zatonięcie, które są porzucone na falach muszą zostać uratowane. To obowiązek człowieczeństwa, to obowiązek cywilizacji” – apelował Franciszek. Papież powiedział, że potrzebne są konkretne działania w tej sprawie. Wezwał do tego, by nie bać się wezwań regionu Morza śródziemnego. 

Jutro ojciec święty weźmie udział w zamknięciu trzeciej edycji dorocznych „Spotkań Śródziemnomorskich” – forum z udziałem przedstawicieli władz religijnych i cywilnych. Franciszek spotka się też z prezydentem Francji i odprawi mszę świętą na marsylskim stadionie Velodrome. Wieczorem wróci do Rzymu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. A pozniej podczas kolacji popil krewetki swiezym Sauvignon Blanc ze zlotego kielicha.
    Problem imigracji europejskiej nabral innego wymiaru po tej modlitwie w ciszy . Na pewno.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!