Wicepremier Włoch Matteo Salvini nie wyklucza użycia marynarki wojennej do powstrzymania fali migrantów, przybywających z Tunezji przez Morze Śródziemne do Włoch. Wskazał, że dotychczasowe wysiłki dyplomatyczne nie przyniosły rezultatów.
Matteo Salvini jest ministrem transportu i infrastruktury, a także konserwatywnej Ligi, drugiej siły obecnej koalicji rządzącej. Mówiąc o dyplomatycznych wysiłkach, które zawiodły, miał na myśli porozumienie podpisane w sierpniu między prezydentem Tunezji Kaisem Saiedem a premier Włoch Giorgią Meloni i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Tunezyjski prezydent zobowiązał się powstrzymać migrantów w zamian za obiecaną pomoc finansową, której jeszcze nie otrzymał. Zdaniem niektórych włoskich komentatorów masowy napływ migrantów z Tunezji we wtorek i środę był sprowokowany przez władze tunezyjskie, czekające na wsparcie ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Również dziś w Palermo odbyła się kolejna rozprawa w procesie wicepremiera, który został oskarżony o niewpuszczanie przez 6 dni do portu na Lampedusie hiszpańskiego statku „Open Arms” z migrantami międzynarodowej organizacji pozarządowej. Do incydentu doszło w 2019 roku, gdy Salvini był wicepremierem i szefem MSW.
KOMENTARZE