Francja: prezydent E. Macron ogłosił akcję zbierania funduszy na ratowanie kościołów

0
Fot. Ludovic MARIN / POOL / AFP)

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił rozpoczęcie narodowej akcji zbierania funduszy na ratowanie budynków sakralnych. Celem jest wparcie gmin, które chcą remontować kościoły oraz inne miejsca kultu w rozsypce. 

Prezydent poinformował o uruchomieniu zbiórki podczas wizyty w zabytkowym kościele w departamencie Cote d’Or, zaplanowanej z okazji rozpoczynających się jutro Europejskich Dni Dziedzictwa. „Zbiórka ruszy dzisiaj. Celem jest zebranie w ciągu 4 lat 200 milionów euro„ – powiedział francuski prezydent. Pomoc trafi do gmin poniżej 10 tysięcy mieszkańców, które nie dysponują środkami pozwalającymi na utrzymanie budynków sakralnych. W efekcie często dochodzi do burzenia zabytkowych kościołów. „Osoby, które ofiarują do tysiąca euro będą mogły skorzystać z takich warunkach, jak podczas zbiórki po pożarze katedry Notre-Dame, czyli z ulgi podatkowej w wysokości 75 procent darowizny” – wyjaśnił szef państwa.  

Rząd zainicjuje też kampanię informacyjną przeciwko burzeniu kościołów, i zwiększy wsparcie dla gmin ratujących tego typu budynki. „Chcemy też, żeby te miejsca odżyły, jako miejsca kultu, ale też dla innych działań. Rozmawiamy o tym z episkopatem i diecezjami. Mogą to być na przykład warsztaty witrażowe, biblioteki, sklepy dla ubogich lub przestrzenie pracy dla studentów” – wskazała w rozmowie z radiem RTL minister kultury Rima Abdul Malak.

Francuskie władze szacują, że od 3 tysięcy do 5 tysięcy kościołów w kraju wymaga remontu. Niemal połowa jest w rozsypce. 
W ciągu ostatnich 25 lat we Francji zburzono około 50 kościołów i kaplic. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!