Prezydent A. Duda przyleciał do Bukaresztu na szczyt Inicjatywy Trójmorza

0
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Bukaresztu. W stolicy Rumunii polski prezydent weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. To powołana osiem lat temu grupa skupiająca kraje z północy, południa i z centrum Europy. Inicjatywa zajmuje się budową połączeń drogowych, energetycznych oraz cyfrowych pomiędzy krajami regionu.

Przywódcy 12 krajów, które wchodzą w skład Inicjatywy Trójmorza, będą w trakcie spotkania rozmawiać o nowych inwestycjach, ale także o sytuacji w jakiej znalazł się cały region w wyniku wojny na Ukrainie.

W rozmowach w Bukareszcie będą też brali udział przedstawiciele państw, które nie wchodzą w skład grupy, ale blisko z nią współpracują. „Dodatkowo wezmą udział także państwa stowarzyszone. W formule online w dyskusji weźmie udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Bezpośrednio w Bukareszcie będzie także obecny specjalny wysłannik prezydenta Joe Bidena, pan minister John Kerry“ – zapowiadał przed wylotem do Rumunii prezydencki minister Marcin Przydacz.

Inicjatywa Trójmorza została powołana w 2015 roku przez Polskę i Chorwację. Na dzisiejszym szczycie w Bukareszcie politycy prawdopodobnie zaproszą Grecję do wejścia w skład grupy.

Inicjatywa Trójmorza ma budować połączenia między morzami Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym. Obecnie 91 różnych projektów ma status priorytetowy. Według szacunków Eurostatu, od 2018 roku w ramach Inicjatywy zainwestowano równowartość około 400 miliardów złotych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!