Mołdawia: Gazprom wykluczony z obsługi sieci gazowej

0
Fot. infotag
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rosyjski Gazprom został wykluczony z obsługi sieci przesyłowej gazu ziemnego w Mołdawii. Tamtejszy rząd podpisał umowę na dzierżawę gazociągu z rumuńską spółką.

To kolejny krok Mołdawii w procesie uniezależniania się od rosyjskich wpływów. Podpisano też umowę dzierżawy tamtejszej sieci przesyłu gazu ziemnego na pięć lat ze spółką, w której większość udziałów ma rumuński Transgaz. Udziałowcem jest również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. 

Tym samym wykluczono z obsługi tej sieci rosyjski Gazprom. Oficjalnie możliwość takiej decyzji dało Mołdawii nowe prawo, które nakazało rozpoczęcie procedury podziału spółek z branży gazowniczej.

Gazprom był do niedawna monopolistą na mołdawskim rynku gazu – dyktował ceny paliw, warunki dostaw, transportu i dystrybucji. Firma jednocześnie była polityczną i gospodarczą bronią w rękach Kremla, bo Mołdawia była uzależniona od rosyjskiego gazu. Rosyjski reżim od lat szantażował władze w Kiszyniowie przerwami w dostawach, zwiększaniem cen albo próbą odzyskania rzekomego długu jaki Mołdawia ma wobec Gazpromu.

Mołdawski rząd od początku wojny na Ukrainie stara się uniezależnić od rosyjskich źródeł energii. W tej chwili gaz z Rosji wykorzystywany jest jedynie do zasilania elektrowni na terenie separatystycznej Republiki Naddniestrza.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!