Pogarsza się sytuacja powodziowa na północy Chorwacji

0
Fot. Ruptly.tv
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W ostatnich godzinach pogarsza się sytuacja powodziowa w kilku gminach północnej i północno-wschodniej Chorwacji. Najgorzej jest nad rzeką Drawą.

Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje koło miejscowości Novaczka w północno-wschodniej części Chorwacji, przy granicy z Węgrami. Tam wody Drawy przerwały wał przeciwpowodziowy. Na szczęście woda zalała tylko pola. Pod wodą jest również kilka gospodarstw w pobliskiej miejscowości Drnje. Tam ewakuowano do miejscowej szkoły mieszkańców romskiego osiedla. Bardziej na północ kanał Drawy zasilający jezioro Szoderica wylał i zniszczył infrastrukturę, a dwa budynki użyteczności publicznej mogą się w każdej chwili zawalić. 

Rzeka w pobliskim Botovie osiągnęła już poziom o 40 centymetrów wyższy niż historyczny rekord, ale hydrolodzy twierdzą, że szczyt fali powodziowej jeszcze tu nie dotarł. Na pewno mieszkańców nadrzecznych rejonów czeka ciężka noc. Do fali powodziowej szykuje się też Osijek, gdzie spodziewana jest ona w piątek. Władze umieściły specjalne zapory skrzynkowe w newralgicznych miejscach. Zagrożone będą domy letniskowe i kilkanaście domów mieszkalnych.

Poziom rzeki Sawy osiągnął już najwyższą wartość dziś w nocy, więc prawdopodobnie w tym rejonie nie grozi już żadne niebezpieczeństwo. Na Murze jest podobnie, choć tu opadanie wody jest ledwo zauważalne i nadal trzeba walczyc o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!