W Niemczech trwa debata na temat dopuszczalności eutanazji. Kilka miesięcy temu trafiły do Bundestagu trzy projekty ustaw, odzwierciedlające stanowiska SPD, FDP i Zielonych. Partie koalicyjne chcą osiągnąć kompromis w tej sprawie jeszcze przed wakacjami.
Dyskusję na temat skracania życia rozpaliła decyzja Federalnego Trybunału Konstytucyjnego sprzed trzech lat, który uchylił obowiązujący od 2015 roku zakaz eutanazji. Uznał za niekonstytucyjne karanie udzielania pomocy w samobójstwie w ramach “działalności gospodarczej”.
Sędziowie Trybunału w Karlsruhe argumentowali, że “kryminalizujący eutanazję paragraf 217” utrudniał pracę doradców i lekarzy w zakresie opieki paliatywno-hospitacyjnej. Odtąd temat regularnie powraca do Bundestagu, gdyż nadal wymaga prawnego uregulowania. Każdy z koalicjantów miał w tej sprawie inne zdanie.
Renate Künast z Zielonych przedstawiła projekt ustawy, wedle którego przepisanie leków samobójczych miałoby być możliwe po wystawieniu odpowiednich zaświadczeń przez dwóch niezależnych od siebie lekarzy. Poseł SPD Lars Castellucci opowiedział się z kolei za zakotwiczeniem eutanazji w prawie karnym.
Propozycji socjaldemokratów sprzeciwili się liberałowie. Według Katrin Helling-Plahr potrzebna jest sieć poradni, mających towarzyszyć osobom, które zdecydowały się na zabieg eutanazji. Wniesiony przez nią projekt jest kontrowersyjny, ponieważ wymaga zmian w ustawie o środkach odurzających. Według posłanki FDP, pacjenci powinni mieć prawo do samobójstwa dziesięć dni po udzieleniu im porady.
W celu zamknięcia kilku z pootwieranych frontów politycy FDP i Zielonych przedstawili dziś wspólny projekt, zawierający elementy z obu propozycji. Muszą się jednak nastawić na żmudne negocjacje z SPD.