Zgoda KE na pomoc publiczną dla polskich rolników w wysokości 1,5 mld złotych

0
Europa UE flaga
Fot. REUTERS

Jest zgoda Komisji Europejskiej na rządowe wsparcie dla polskich rolników w wysokości 1,5 miliarda złotych. Chodzi o pomoc publiczną dla tych, którzy odnotowali straty w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. „Celem jest zaspokojenie potrzeb płynnościowych rolników, którzy odczuwają skutki obecnego kryzysu geopolitycznego” – napisał na Twitterze komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. 

Polski program ma polegać na ograniczonych kwotach pomocy w formie dopłat do oprocentowania pożyczek. Wsparcie nie może przekroczyć 250 tysięcy euro na beneficjenta i musi być przyznane najpóźniej do końca tego roku. 

Komisja Europejska uznała, że polski program wsparcia jest zgodny z unijnymi regułami. Określiła go jako konieczny, odpowiedni i proporcjonalny. 

To kolejna zgoda Komisji na wsparcie dla polskich rolników z budżetu krajowego w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. Ostatnia akceptacja jest sprzed niespełna dwóch tygodni. Wtedy Bruksela zatwierdziła program w wysokości 4 miliardów 700 milionów złotych na wsparcie dla producentów rolnych z powodu wzrostu kosztów nawozów mineralnych i niestabilności na rynku rolnym. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!