Państwa bałtyckie zwiększą swój wkład w misję Baltic Air Policing

0
Baltic Air
Facebook: U.S. Air Forces in Europe and Air Forces Africa
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Państwa bałtyckie zwiększą swój wkład w misję ochrony przestrzeni powietrznej Baltic Air Policing. Decyzja zapadła podczas dwudniowego spotkania szefów resortów obrony tych krajów, które odbyło się na Łotwie. 

W miejscowości Jekabpils ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii: Arvydas Anuszauskas, Inara Murniece oraz Hanno Pavkur podpisali umowę zobowiązującą do zwiększenia wydatków na rzecz kontyngentów wojskowych innych państw NATO, realizujących misję Baltic Air Policing. Ustalono, że wyższe wydatki ponosić będzie kraj przyjmujący siły powietrzne innych państw. Szef litewskiego resortu zaznaczył, że misja ta jest jednym z najlepszych przykładów tego, jak dzięki wspólnemu wysiłkowi można zapewnić bezpieczeństwo w tym regionie.

“Oczywiście wymaga to zaangażowania państwa przyjmującego w zapewnienie odpowiedniego wsparcia i infrastruktury dla sił lotniczych, które przybędą na jego terytorium” – powiedział cytowany w komunikacie Arvydas Anuszauskas. Litwa, Łotwa i Estonia zacieśnią też współpracę w zakresie szkolenia wojskowego. W Jekabpils ministrowie omówili również sprawy związane ze zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie oraz wsparciem dla Ukrainy. 

Misja Baltic Air Policing prowadzona jest w krajach bałtyckich od 2004 roku, czyli odkąd państwa te wstąpiły do NATO. Samoloty Sojuszu strzegą bezpieczeństwa ich przestrzeni powietrznej, ponieważ Wilno, Ryga i Tallin nie dysponują własnymi siłami lotniczymi. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!