Europa: pilotażowy projekt NODES przeciwdziałający dezinformacji

2
Fot. nodes.eu
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Europie powołano projekt pilotażowy o nazwie NODES przeciwdziałający dezinformacji. NODES, czyli „Narratives Observatory  combatting Disinformation in Europe Systemically” został zainicjowany przez siedem ośrodków badawczych i partnerów medialnych, pochodzących z czterech krajów europejskich, współfinansowany przez Komisję Europejską. NODES przeanalizuje najczęstsze narracje w ramach trzech tematów (zmiana klimatu, migracja i COVID-19) oraz w czterech językach  (angielski, francuski, polski i hiszpański). Głównym celem jest opracowanie mechanizmu analizy i  monitorowania „dezinformacji” oraz   dostarczenie danych ilościowych i jakościowych dezinformacji. 

W skład projektu wchodzą Agence France-Presse (AFP), Francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS), PlusValue, Sotrender, Science Feedback, Università Ca’ Foscari Venezia. Zespół jest  koordynowany przez europejski think-tank Re-Imagine Europa (RIE). 

Agencja AFP już uczestniczy w pracach  ośmiu ośrodków Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO), które tworzą sieć platform mediów cyfrowych założoną w 2020 roku przez Komisję Europejską w celu zwalczania dezinformacji w Europie.  AFP jest również członkiem IFCN (International Fact-Checking Networks). AFP należy także do programu Facebooka i Instagrama, którego  celem jest identyfikacja informacji krążących w tych sieciach społecznościowych i wprowadzających użytkowników w błąd. Więcej informacji znaleźć można na https://nodes.eu 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

2 COMMENTS

  1. “Elity”, które razem z mediami społecznościowymi są odpowiedzialne za dezinformacje chcą usprawnić ten proces. Wszystko zmierza do tego, że będziemy mieć sterowaną dezinformacje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!