Finlandia – konserwatywna prawica wygrywa wybory

3
Fot. euronews.com/ AP Photo
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Konserwatywna prawica wygrała wybory parlamentarne w Finlandii. Wstępne wyniki wskazują, że dotychczasowa premier, 37-letnia Sanna Marin nie będzie już stać na czele rządu. Wszystko to dzieje się tuż przed wejściem Finlandii do NATO.

To była pełna emocji i napięcia noc wyborcza w Finlandii. Spływające z lokali wyborczych wyniki wskazywały początkowo, że centro-lewicowa koalicja obecnej premier Sanny Marin wygrała wybory. Ale w kolejnych minutach szala zwycięstwa przechyliła się na rzecz centro-prawicowego sojuszu pod wodzą Petteri Orpo.

„Dzisiaj możemy świętować. Jutro bierzemy się do pracy“ – mówił po ogłoszeniu wstępnych wyników zwycięzca i prawdopodobny nowy premier Finlandii Petteri Orpo. Jego partia zdobyła 20 procent głosów, a skrajna prawica, która prawdopodobnie znajdzie się w nowej koalicji, zaledwie o 0,7% mniej. Partia premier Sanny Marin znalazła się na trzecim miejscu z poparciem 19 procent.

Choć po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainie to właśnie bezpieczeństwo było głównym tematem w fińskiej polityce, a Sanna Marin rozpoczęła kampanię na rzecz wejścia kraju do NATO, to ostatecznie o porażce 37-letniej premier zdecydowały kwestie gospodarcze.
Finlandia przez lata była krajem neutralnym, ale po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji zdecydowała, że chce wstąpić do NATO. Kilka dni temu Turcja jako ostatnie z państw członkowskich Sojuszu podpisała dokumenty akcesyjne. Uroczystość wejścia Finlandii do NATO prawdopodobnie dojdzie do skutku już jutro.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

3 COMMENTS

  1. Jeśli Prawica, Duda i sojusznicy chcą szybko zdobyć dużo dodatkowych punktów u wyborców to powinni natychmiast wprowadzić prawo ustanawiające darmowy transport publiczny podczas wyborów powszechnych wszystkich rodzajów. Podniosłoby to też sporo frekwencję.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!