Arkadiusz Mularczyk – propozycja nowej platformy dialogu z Niemcami

0
199
Fot. Twitter: @MSZ_RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk zaproponował stworzenie nowej platformy dialogu polsko-niemieckiego. Jak mówił, byłaby to droga to zbliżenia stanowisk w trudnych sprawach. 

Wiceszef MSZ spotkał się w Berlinie między innymi z Dietmarem Nietanem – koordynatorem niemieckiego resortu spraw zagranicznych do spraw niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej. “Zaproponowałem, aby podjąć próbę stworzenia formuły dialogu w oparciu o grupę przyjaźni polsko-niemieckiej, gdzie są przedstawiciele wszystkich formacji Bundestagu, rządzących i opozycyjnych. Dietmar Nietan przyjął koncepcję w sposób pozytywny. 22 maja planujemy zorganizowanie spotkania w tym formacie, gdzie moglibyśmy omówić punkty sporne między naszymi rządami” – wskazał.

Wiceminister Arkadiusz Mularczyk dodał, że wciąż nie ma decyzji w sprawie budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar II Wojny Światowej. Przyznał, że “negocjacje są dalej prowadzone w mętnej wodzie”. Wskazał, że należy tę sprawę podnosić na agendzie politycznej. 
Podczas rozmów w Berlinie Arkadiusz Mularczyk mówił też o kwestii Związku Polaków w Niemczech, którego majątek w czasie wojny znacjonalizowano, a działacze zostali zamordowani. Polska domaga się powrotu do dyskusji na temat tego majątku, uchylenia dekretu i rehabilitacji przedstawicieli Związku.

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk przyznał, że tematy zawarte w nocie dyplomatycznej powinny być przedmiotem szczegółowych rozmów z niemieckim rządem. “Odnoszę wrażenie, że jest w dużej mierze brak świadomości niemieckiej opinii publicznej i polityków odnośnie naszych roszczeń i brak wiedzy, ale także pewna zmowa milczenia klasy politycznej, która nie chce tej sprawy podnosić, bo ma świadomość, że to może być jakaś puszka Pandory dla Niemiec. Niestety to są koszty działalności ich pradziadków, dziadków i ojców i muszą się z tym zmierzyć” – dodał.

Wiceminister Arkadiusz Mularczyk podczas wizyty w Berlinie omawia też kwestie nauczania języka polskiego w Niemczech. Porusza również tematykę związaną z pomocą Ukrainie.

Wizyta Arkadiusza Mularczyka zakończy się jutro.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!