Francja: wizyta Karola III przełożona z powodu protestów w sprawie reformy emerytalnej

0
294
Fot. CNN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wizyta króla Wielkiej Brytanii Karola III we Francji ma się odbyć wczesnym latem – poinformował prezydent tego kraju Emmanuel Macron. Wcześniej Pałac Buckingham oraz Pałac Elizejski przekazały, że wizyta, która miała rozpocząć się w niedzielę i potrwać do 29 marca, została przełożona z powodu protestów w sprawie reformy emerytalnej.

“Zasugerowaliśmy, że na początek lata, w zależności od naszych planów, moglibyśmy wspólnie ustalić nową datę wizyty” – dodał Emmanuel Macron i wyjaśnił, że wizyta w trakcie trwających demonstracji nie “odzwierciedlałaby zdrowego rozsądku i przyjaźni”.

Dla Brytyjskiego monarchy podróż do Francji miała być pierwszą zagraniczną od chwili objęcia tronu. Miał tam przebywać do 29 marca, a następnie udać się z trzydniową wizytą do Niemiec. Decyzja o przełożeniu wizyty została podjęta przez rządy Francji i Wielkiej Brytanii po rozmowie telefonicznej prezydenta Emmanuela Macrona z brytyjskim monarchą.

Przez Francję przetoczyła się wczoraj kolejna fala protestów przeciwko reformie emerytalnej. Związki zawodowe domagają się wycofania ustawy, którą rząd przeforsował w ubiegłym tygodniu bez głosowania w parlamencie. Zgodnie z nowym prawem od 1 września Francuzi będą odchodzili na emeryturę dwa lata później niż obecnie – w wieku 64 lat. Reforma likwiduje też przywileje emerytalne w wielu gałęziach zawodów.

Kolejna runda protestów planowana jest na przyszły wtorek. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!