Szef brytyjskiej dyplomacji – wojna może jeszcze potrwać

0
232
Fot. Gov.uk
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wojna może się szybko nie skończyć – ostrzega szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly. Dodaje, że trzeba uzupełniać zapasy wojskowe. Komentuje też pomysł utworzenia w Polsce fabryki amunicji.

Rozmówca Polskiego Radia podkreśla, że wojna może potrwać jeszcze długo, bo mimo upływu ponad roku, jak dotąd nie ma nawet sygnałów, że Władimir Putin chce w dobrej wierze negocjować zakończenie konfliktu. “Zdajemy sobie sprawę, że istnieje ryzyko, że ten konflikt potrwa jeszcze przez jakiś czas. Co więcej, jego intensywność oznacza, że trzeba będzie uzupełniać zapasy amunicji” – podkreśla James Cleverly. Stąd dodatkowe pieniądze na brytyjskie wojsko – 5 miliardów funtów w ciągu dwóch lat. Ministerstwo obrony chciało mniej więcej dwa razy tyle pieniędzy.

Osobna kwestia to pytanie o zapasy dla Ukraińców. Pod koniec stycznia szef komisji obrony Izby Gmin Tobias Ellwood apelował w parlamencie o zbudowanie w Polsce wielkiej fabryki, z której zapasy szybko mogłyby trafiać do naszych sąsiadów. Czy to realny pomysł? Czy sojusznicy go rozważają? “Rzecz jasna Polska ma bardzo dobre tradycje, jeśli chodzi o produkcję” – przyznaje brytyjski minister spraw zagranicznych w rozmowie z londyńskim korespondentem Polskiego Radia. Ale zastrzega, że nie chce spekulować, jaką dokładnie formę mogłoby przyjąć takie wsparcie. “Podejrzewam więc, że to kwestia, nad którą można dyskutować. Ja jednak nie prowadziłem na ten temat konkretnych rozmów” – podkreśla polityk.

Jednocześnie wyraża żal, że długi i intensywny konflikt sprawiają, że społeczność międzynarodowa nie może skupiać się na globalnych wyzwaniach, które wymagają współpracy ponadnarodowej. “Takich, jak zmiany klimatyczne i ochrona środowiska. Sprawach, które dotykają nas wszystkich” – podkreśla polityk. “Zdecydowanie wolelibyśmy po prostu wykorzystywać naszą energię, nasze pieniądze i nasz czas, na zajmowanie się takimi, bardziej pozytywnymi działaniami” – dodaje James Cleverly.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!