UE – 2 mld euro na amunicję dla Ukrainy

0
153
Fot. europarl.europa.eu
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Unia Europejska przeznaczy dwa miliardy euro na amunicję dla Ukrainy, która potrzebuje jej natychmiast do walki z rosyjskim najeźdźcą. Tak ustalili ministrowie obrony unijnych krajów na spotkaniu w Sztokholmie. Zaakceptowali wstępnie 3-stopniowy plan przygotowany przez Brukselę. Pieniądze mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Pokojowego na dozbrajanie Ukrainy. 

Miliard euro mają otrzymać kraje, które szybko przekażą Ukrainie amunicję ze swoich zapasów, kolejny miliard ma być na wspólne zakupy pocisków. Poinformował o tym szef unijnej dyplomacji. „Jeśli wspólnie kupujemy to możemy obniżyć ceny i skrócić czas dostaw” – tłumaczył Josep Borrell. 

Unijny plan otwiera możliwości dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział w Sztokholmie wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Poinformował też, że wkrótce do Polski na rozmowy na ten temat ma przylecieć komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton. „Także żeby polski przemysł zbrojeniowy mógł skorzystać z tych zamówień i zwiększyć swoje moce produkcyjne. To będzie z korzyścią dla Ukrainy, ale także z korzyścią dla Polski” – dodał szef MON. 

Rozwój unijnego przemysłu zbrojeniowego to trzeci element planu. We wspieranie produkcji amunicji ma się także zaangażować Europejski Bank Inwestycyjny. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!