Petr Pavel zaprzysiężony na prezydenta Czech

0
152
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Petr Pavel objął urząd prezydenta Czech. W Sali Władysławowskiej Zamku Praskiego zwycięzca styczniowych wyborów złożył przysięgę przed połączonymi izbami parlamentu. W swoim wystąpieniu zapowiedział opublikowanie programu z konkretnymi celami na pierwszych sto dni prezydentury.

Petr Pavel zobowiązał się przywrócić urzędowi prezydenta godność oraz inne wartości, których w ostatnich latach brakowało według niego rządzącym. Stwierdził, że czeskie społeczeństwo nie jest podzielone, a jedynie ma w zwyczaju często rozmawiać o tym, co je dzieli.
„Zmagamy się z podobnymi problemami i tylko razem poradzimy sobie z nimi. Powinniśmy o wiele więcej mówić o tym, co nas łączy. Kierujemy tym samym krajem, mówimy w tym samym języku, pragniemy bezpieczeństwa, cenimy wolność i demokrację” – powiedział Petr Pavel.

Petr Pavel zauważył, że Republika Czeska powinna nauczyć się wykorzystywać swoją pozycję średniego państwa i być aktywnym graczem na scenie międzynarodowej. Zapewnił, że jako prezydent zrobi wszystko, aby renoma Czech poza granicami państwa rosła.

„Inspiracji nie musimy szukać daleko. Ukraina pokazała nam i naszym partnerom, że niezłomna determinacja jest czymś więcej niż przewaga i siła agresora. Ważne, by Europa Środkowa mówiła jednym głosem, jeśli mamy pomóc Ukrainie w jej zwycięstwie” – podkreślił prezydent Czech.

Inaugurację czeskiego prezydenta zakończą ekumeniczna modlitwa i uroczysty koncert w katedrze świętego Wita na Hradczanach.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!