Niemcy: energetyka punktem spornym w rządzie O. Scholza

0
147
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

We wschodnioniemieckim Mesebergu zakończyło się posiedzenie rządu federalnego. Punktem spornym wśród koalicjantów pozostaje polityka energetyczna. Rozłam między Zielonymi, a FDP zwiastuje kwestia zakazu silników spalinowych.

Portal “Tagesschau” stwierdził, że za “barokową fasadą” Zamku Meseberg pogłębiła się przepaść. “Obrady w luźnej, idyllicznej atmosferze mają nas przekonać, że wykonano krok ku zmniejszeniu wzajemnych oskarżeń i nieporozumień. Trudno jednak ukryć coś, co wcześniej tak skutecznie rozhuśtało rządową łódkę” – czytamy.

Kilka dni temu minister transportu Volker Wissing sprzeciwił się zaplanowanemu przez Brukselę zakazowi sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Zdaniem polityka FDP współrządzący Zieloni ignorują niskoemisyjne alternatywy, na przykład przybierające z każdym rokiem na znaczeniu paliwa syntetyczne.

“Jeśli za 12 lat pojazdy napędzane ekologicznymi paliwami będą nadal rejestrowane, to wszystko potoczy się utartym torem” – zaznaczył po spotkaniu w Mesebergu szef liberałów i minister finansów Christian Lindner. 

“Süddeutsche Zeitung” przypomina, że głosowanie w Radzie Unii Europejskiej w sprawie zakazu samochodów spalinowych musiało zostać przełożone. “Ze zwartego bloku wyłamała się FDP. Obecność Ursuli von der Leyen w Mesebergu ujawniła zagrażające całej konstrukcji rysy” – napisał monachijski dziennik.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!