Londyn: obraz rosyjskiego malarza z 1910 roku sprzedane za 37 milionów funtów

0
190
Fot. icture-alliance / dpa / epa Keystone Georgios Kefalas
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Obraz rosyjskiego malarza Wassily Kandinsky’ego sprzedany w Londynie za 37 milionów funtów brytyjskich (44,5 mln dolarów). Obraz sprzedany przez dom aukcyjny Sotheby należał przed II wojną światową do rodziny Sternów, ofiar Holokaustu. Dzieło “Murnau mit Kirche II” z 1910 roku było największą sprzedażą wieczoru i jednocześnie światowym aukcyjnym rekordem. 

Poprzedni światowy rekord sprzedaży należał również do Kandinskiego. Został ustalony w 2017 roku sprzedażą “Bild mit weissen Linien” za 33 miliony funtów (prawie 40 milionów dolarów).

Obraz “Murnau mit Kirche II” przedstawia krajobraz Murnau w Bawarii. Krajobraz zainspirował twórcę do pracy podczas wycieczki rowerowej z przyjaciółką i na stałe zdefiniował  ramy sztuki abstrakcyjnej dla kolejnych pokoleń. 

Dzieło zostało sprzedane z kolekcji Johanna Margarete i Siegbert Stern’a. Sternowie odzyskali obraz zeszłego roku od muzeum Van Abbemuseum w Eindhoven w Holandii. 

Rodzina Sternów utraciła go w czasie nazistowskich prześladowań w 1933 roku, kiedy Johanna Margarete uciekła z Niemiec do Holandii. W 1944 została deportowana do Auschwitz, gdzie zginęła. Dzieła weszły w posiadanie muzeum Van Abbemuseum w 1951 roku.  

Dochody ze sprzedaży zostaną podzielone pomiędzy 13 żyjących członków rodziny Sternów. Fundusze zostaną przeznaczone na poszukiwania pozostałych utraconych dzieł rodzinnej kolekcji.   

Drugą wysoką kwotę z tego samego wieczoru aukcyjnego uzyskał “Dance on the Beach (The Reinhardt Frieze)” Edvarda, sprzedany za 17 milionów funtów ($20.3 milionów dolarów).

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!