Czterodniowy tydzień pracy przynosi korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom — przekonuje organizacja 4 Day Week Global, która we współpracy z naukowcami z Cambridge University i Boston College koordynowała sześciomiesięczny test czterodniowego tygodnia pracy w 61 brytyjskich firmach. W badaniu wzięły udział m.in. banki, restauracje typu fast-food oraz agencje marketingowe.
Po sześciu miesiącach testu o refleksje na temat krótszego tygodnia pracy zapytano zarówno pracodawców, jak i pracowników. Pracodawcy ocenili, że w skali od 0 (bardzo negatywnie) do 10 (bardzo pozytywnie) ich produktywność w trakcie badania wyniosła średnio 7,5. 46 procent pracodawców stwierdziło, że produktywność w ich firmach pozostała na tym samym poziomie, 34 procent odnotowało niewielką poprawę, a 15 procent znaczną poprawę.
39 procent pracowników stwierdziło, że są mniej zestresowani niż przed rozpoczęciem programu pilotażowego, prawie połowa zaobserwowała poprawę zdrowia psychicznego, a 37 procent poprawę zdrowia fizycznego.
Po zakończeniu okresu próbnego, 90 procent biorących w teście firm postanowiło kontynuować eksperyment z krótszym tygodniem pracy. 18 z 61 firm biorących udział w badaniu oświadczyło z kolei, że w przyszłości wprowadzi taki tryb pracy na stałe.