Ekspertka Rady Europy: przymusowe wysiedlenia dzieci z Ukrainy to genocyd

0
167
Fot. europarl.europa.eu
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ekspertka Rady Europy do spraw przestępstw wojennych Oksana Senatorowa powiedziała, że przymusowe wysiedlanie dzieci z terenów, okupowanych przez Rosjan, ma wszelkie znamiona genocydu. 

Odebrane rodzicom dzieci są przewożone na odległe tereny – często na północy Rosji – i poddawane indoktrynacji, która ma z nich uczynić obywateli rosyjskich. 

Oksana Senatorowa poinformowała, że od lutego do listopada ubiegłego roku z Ukrainy do Rosji pod pozorem “ewakuacji z zagrożonych terenów” przesiedlono 2 miliony 800 tysięcy Ukraińców. W tej liczbie jest co najmniej 700 tysięcy dzieci. Ekspertka podkreśla, że przedstawione dane najprawdopodobniej nie odzwierciedlają stanu faktycznego, gdyż według oficjalnych rosyjskich statystyk na terenie Federacji Rosyjskiej przebywa ponad 4 i pół miliona Ukraińców. W sytuacji toczonej wojny nie sposób ustalić ilu z nich opuściło ojczyznę z własnej woli. 

By przeciwdziałać rosyjskiej akcji ukraińskie władze założyły specjalny portal internetowy o nazwie “Dzieci wojny”. Autorom i współpracownikom tej strony udało się dotąd prześledzić losy 16 tysięcy jedenastu deportowanych dzieci. Zaledwie 126 wróciło do domów i rodzin.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!