Premier Litwy: język rosyjski w szkołach można zastąpić językiem polskim

0
Ingrid
Fot. lrt.lt

Język rosyjski nauczany w litewskich szkołach można zastąpić językiem polskim – oświadczyła premier Litwy Ingrida Šimonyte. Z danych litewskiego resortu oświaty wynika, że język rosyjski jako drugi język obcy był w tym roku szkolnym najchętniej wybieranym przez uczniów szkół podstawowych. 

Szefowa litewskiego rządu powiedziała w wileńskim Radiu “Znad Wilii”, że jej zdaniem język rosyjski nie powinien być jedyną opcją przy wyborze drugiego języka obcego w szkole. “Uważam, że drugim językiem obcym, obok języka angielskiego, który jest powszechnie wybierany, powinien być język polski, a nie rosyjski” – powiedziała Ingrida Šimonyte. Litewska premier dodała, że nie powinno być problemów ze znalezieniem nauczycieli języka polskiego. Zaznaczyła, że na Litwie istnieje sieć polskich placówek oświatowych. Jej zdaniem, w przypadku zmniejszania się w nich liczby uczniów, nauczyciele mogliby znaleźć pracę w szkołach litewskich. 

Ingrida Šimonyte zaznaczyła, że znajomość języków – w tym języka rosyjskiego – jest przydatna w życiu. Jednak – jak podkreśliła – chciałaby, aby w systemie edukacyjnym, za który odpowiada państwo, dzieci miały szerszy wybór. 

Litewskie władze oświatowe już wcześniej zaleciły szkołom rezygnację z języka rosyjskiego jako drugiego języka obcego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!