O. Scholz i E. Macron : Rosja nie wygra wojny na Ukrainie

0
129
Fot. Fox 5 San Diego
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rosja nie wygra wojny na Ukrainie – napisali we wspólnym apelu opublikowanym we francuskich mediach prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Tekst powstał z okazji obchodzonej dziś 60. rocznicy podpisania Traktatu Elizejskiego o przyjaźni między Francją i Niemcami. Przywódcy obu krajów wezwali w nim do wzmacniania suwerenności Europy i do realizacji wspólnych strategicznych celów. 

W apelu opublikowanym na łamach „Le Journal du Dimanche” Emmanuel Macron i Olaf Scholz napisali, że rosyjska inwazja na Ukrainę stoi w sprzeczności z wartościami zapisanymi w Traktacie Elizejskim, który potępia wojnę, barbarzyństwo i imperializm. „Rosja nie może wygrać i nie wygra tej agresorskiej wojny prowadzonej w sposób nielegalny i haniebny przeciwko Ukrainie” – stwierdzili przywódcy Francji i Niemiec. 
Podkreślili, że od początku wojny przekazują Kijowowi pomoc humanitarną, finansową i militarną. „Wszystkie nasze działania są w pełni skoordynowane z naszymi partnerami i pokazują narodowi ukraińskiemu, że jesteśmy u jego boku” – zapewnili Emmanuel Macron i Olaf Scholz. 

Obaj przywódcy stwierdzili też, że rosyjska agresja otworzyła nową erę na starym kontynencie. „Doprowadziła ona do strategicznego przebudzenia, które zmaterializowało cel europejskiej suwerenności” – ocenili liderzy Francji i Niemiec. 

Emmanuel Macron i Olaf Scholz oświadczyli też, że chcą wspólnie dążyć do wzmocnienia geopolitycznego znaczenia Europy. W kwestiach ekonomicznych wyrazili chęć wspierania transformacji ekologicznej i dywersyfikacji dostaw energii, i opowiedzieli się za zacieśnieniem unii rynków kapitałowych i unii bankowej. Paryż i Berlin chcą też kontynuować działania na rzecz obrony państwa prawa i wartości demokratycznych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!