Chorwacja: darmowy posiłek dla wszystkich uczniów szkół podstawowych

0
Fot. Davis Vanguard
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Wszyscy uczniowie chorwackich szkół podstawowych mają od dziś mieć zapewniony darmowy posiłek w czasie zajęć. Rząd w tym roku przeznaczył na ten cel 73 miliony euro.

Pół miliona uczniów chorwackich podstawówek już pierwszego dnia po powrocie ze świąteczno-noworocznych ferii, czeka ważna zmiana. Od dziś każde z nich ma mieć zapewniony darmowy posiłek. Dzieci będą je jadły podczas najdłuższej, tak zwanej obiadowej przerwy. Chorwackie ministerstwo finansów zabezpieczyło w budżecie na ten cel 73 miliony euro.

Obowiązek wprowadzony przez chorwacki rząd sprowadził jednak sporo problemów na szkoły. Nie wszystkie posiadają odpowiednią kuchnię by przyrządzać ciepłe posiłki. Dlatego też w wielu placówkach, przynajmniej w początkowym okresie, w menu spotkać będzie można raczej jogurt czy mleko, kanapki, owoce i ciastka. Posiłek ma mieć jednak odpowiednią wartość odżywczą. Chorwackie media wskazują również placówki, gdzie przez co najmniej kilka dni nie będzie w ogóle żadnych posiłków. Tak się dzieje na przykład w wielu szkołach Dubrovnika, gdzie nie można obiadu przygotowywać na miejscu, a miasto nie rozstrzygnęło przetargu na dostarczanie posiłków z zewnątrz.

Problematyczna może tez być kwota, którą państwo dotuje jeden posiłek. Wynosi on w przeliczeniu nieco ponad 6 złotych na jedno dziecko dziennie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!