KE podtrzymała wniosek dot. zamrożenia wypłaty Węgrom 7,5 mld euro

0
122
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Komisja Europejska podtrzymała wniosek o zamrożenie Węgrom 7,5 miliardów euro z unijnego budżetu. Powodem są zarzuty korupcyjne. Unijne kraje zwróciły się do Komisji przed kilkoma dniami o zaktualizowanie oceny dotyczącej przyjmowanych zmian w przepisach przez Budapeszt. Komisja swoją analizę opublikowała pod koniec listopada, a węgierski parlament przyjmował kolejne ustawy w tym tygodniu.

Komisja, choć doceniła wysiłek Węgier, to uznała, że zmiany w przepisach są niewystarczające. “Pomimo działań podjętych przez Węgry istnieje wciąż ryzyko dla unijnego budżetu i nie zmieniły to ostatnie zmiany legislacyjne przyjęte przez Węgry” – napisał komisarz do spraw budżetu Johannes Hahn w liście do czeskiej prezydencji podkreślając, że ocena Komisji pozostaje w mocy. 

Teraz unijne kraje podejmą ostateczną decyzję. Mają na to czas do 19 grudnia. Ta sprawa jest w pakiecie razem z węgierskim planem odbudowy, który musi być zatwierdzony do końca roku, w przeciwnym razie Budapeszt straci 70 procent z puli 5,8 miliardów euro. 

Państwa członkowskie do tej pory zwlekały z decyzjami, bo Węgry blokowały pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro. Z wielu stolic płyną sygnały, że bez zgody Budapesztu na pakiet tanich pożyczek dla Ukrainy, węgierski plan odbudowy nie będzie zatwierdzony w tym roku i przyjęty zostanie także wniosek dotyczący zamrożenia funduszy z unijnego budżetu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!