Kraje bałtyckie zgodziły się na zwiększenie finansowania obrony do 3 proc. PKB

0
113
Fot. news.err.ee
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kraje bałtyckie zgodziły się na zwiększenie finansowania obrony do trzech procent PKB. Dzisiaj na Łotwie odbył się szczyt szefów rządów Litwy, Łotwy i Estonii. 

Premierzy trzech państw bałtyckich – Ingrida Szimonyte, Kriszjanis Karinsz oraz Kaja Kallas – zadeklarowali, że będą zwiększać inwestycje w obronę. Jednak każde z tych krajów planuje to zrobić w różnych terminach. Obecnie wszystkie przeznaczają ponad 2 procent PKB. “Litwa w przyszłym roku może na obronę przeznaczyć od dwóch i pół do trzech procent PKB, o ile przestrzeń deficytowa na to pozwoli” – powiedziała Ingrida Szimonyte. Premier Estonii Kaja Kallas zadeklarowała, że jej państwo osiągnie pułap trzech procent w ciągu najbliższych dwóch lat. Jedynie szef łotewskiego rządu Kriszjanis Karinsz nie sprecyzował kiedy Ryga osiągnie ten cel. 

Podczas wspólnej konferencji premier Litwy wyraziła też nadzieję, że podczas przyszłorocznego szczytu NATO w Wilnie uda się też osiągnąć porozumienie w sprawie perspektywy przystąpienia Ukrainy do Sojuszu. Politykę otwartych drzwi NATO popiera też Estonia – zapewniła premier Kaja Kallas. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!