Od dziś obowiązuje embargo UE na ropę z Rosji sprowadzaną drogą morską

0
Europa UE flaga
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Od dziś obowiązuje unijne embargo na ropę z Rosji sprowadzaną droga morską. Decyzja w tej sprawie zapadła na szczycie z udziałem europejskich przywódców pod koniec maja i kilka dni później została ostatecznie potwierdzona. Dodatkowo także dziś wszedł w życie w Unii Europejskiej, uzgodniony z grupą G7, pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę.

Po uzgodnieniu na majowym szczycie embarga na rosyjską ropę sprowadzaną tankowcami premier Mateusz Morawiecki tak komentował: “bez zajęcia się tym kluczowym źródłem dochodów, ciężko byłoby mówić o skutecznej walce z machiną wojenną Putina”. 

Sankcje nie obejmują ropociągów, a zatem Węgry, Słowacja i Czechy będą mogły nadal sprowadzać rosyjską ropę rurociągiem Przyjaźń. Z wyjątków skorzystają też Bułgaria i Chorwacja. Ustalenia z maja zostały dostosowane przed kilkoma dniami do porozumień w ramach grupy G7 dotyczących pułapu na rosyjską ropę. “To wzmacnia efekt unijnych sankcji i dalej ogranicza dochody Rosji” – skomentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. 

Unijne sankcje uzgodnione w maju zabraniały usług transportowych dla rosyjskiej ropy. Teraz unijne firmy będą mogły oferować ubezpieczenia, kredyty, czy transport dla przewozu rosyjskiej ropy do Azji lub Afryki ale pod warunkiem, że cena surowca nie będzie wyższa niż ta ustalona wspólnie przez europejską 27-mkę i grupę G7.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!