Francja: rozpoczął się proces apelacyjny byłego prezydenta N. Sarkozy’ego

0
116
Fot. Le Depeche
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Paryżu rozpoczął się proces apelacyjny byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego w sprawie tak zwanej „afery podsłuchów”. W pierwszym procesie były szef państwa został skazany za korupcję i nadużywanie wpływów. Po raz pierwszy w historii powojennej Francji były prezydent Republiki otrzymał wtedy wyrok więzienia.

Oprócz Nicolasa Sarkozy’ego przed paryskim sądem apelacyjnym stanęli jego adwokat Thierry Herzog oraz były sędzia Gilles Azibert. Podczas pierwszego procesu w marcu 2021 roku uznano, że wszyscy trzej zawarli „pakt korupcyjny”. Skazano ich wówczas na trzy lata więzienia, z czego dwa w zawieszeniu. Kara miała zostać przekształcona na areszt domowy z obowiązkiem noszenia bransolety elektronicznej.

Oskarżeni domagali się jednak drugiego procesu, twierdząc, że przedstawiony przez prokuraturę materiał dowodowy został zebrany w sposób niezgodny z prawem.

Według śledczych w 2014 roku, czyli dwa lata po zakończeniu swojej prezydentury, Nicolas Sarkozy próbował przekupić sędziego, aby zdobyć poufne informacje. Śledztwo wszczęto po podsłuchaniu rozmowy telefonicznej byłego prezydenta ze swoim adwokatem, co – jak twierdzi Sarkozy – było nielegalne.

Proces apelacyjny ma trwać do 16 grudnia 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!