Szef NATO apeluje o szybką ratyfikację dokumentów Szwecji i Finlandii

0
114
Stoltenberg
Fot. atalayar.com - > AFP/JOHANNA GERON
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szef NATO apeluje o jak najszybszą ratyfikację dokumentów Szwecji i Finlandii. Oba skandynawskie kraje będą mogły formalnie stać się członkami Sojuszu, gdy wszystkie kraje członkowskie dokonają formalnej ratyfikacji. Do tej pory nie zrobiły tego jeszcze Węgry i Turcja.
Szwecja i Finlandia przez lata zachowywały neutralność, ale po inwazji Rosji na Ukrainę zdecydowały, że chcą przystąpić do NATO. W czerwcu na szczycie Sojuszu liderzy krajów członkowskich dali zielone światło i rozpoczął się proces ratyfikacji dokumentów akcesyjnych. Gdy on się zakończy, oba państwa staną się formalnie członkami NATO.

Wciąż jednak brakuje ostatecznej zgody Węgier i Turcji. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg zaapelował, by nie zwlekały one z ratyfikacją. „Wzywam oba kraje, by zrobiły to jak najszybciej. Cieszę się z zapowiedzi Węgier, że stanie się to wkrótce. Przekazałem też swój apel władzom Turcji, gdy byłem w Stambule. Jestem pewien, że dojdzie do ostatecznej ratyfikacji. Nie chcę spekulować, kiedy to się stanie, ale im wcześniej, tym lepiej“ – mówił Jens Stoltenberg.

Jak na razie proces przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO jest najszybszym rozszerzeniem w historii Sojuszu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!