Prezydent Litwy: NATO musi wzmocnić obronę powietrzną na wschodniej flance

0
70
Litwa
Fot. lrt.lt/President Gitanas Nausėda / R. Dačkus/Lithuanian President's Office
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział w Radiu Wolna Europa, że po wybuchu rakiety na polskim terytorium NATO musi wzmocnić obronę powietrzną na wschodniej flance. Litewski przywódca zaznaczył również, że Sojusz musi zintensyfikować dostawy broni przeciwrakietowej i przeciwlotniczej dla Ukrainy. 

Gitanas Nauseda zaznaczył, że incydent w Polsce pokazał, iż wojna na Ukrainie wchodzi w kolejną fazę, a to może oznaczać, że ucierpią kraje, które nie są bezpośrednio zaangażowane w konflikt. Jak wskazał, przyczyną jest masowe bombardowanie przez Rosjan ukraińskiego terytorium. “Potrzeba bardzo wyraźnych działań ze strony NATO. Uważam, że najlepszym instrumentem w tej sytuacji jest przede wszystkim wzmocnienie obrony wschodniej flanki poprzez zwiększenie liczby systemów obrony przeciwlotniczej” – powiedział prezydent Litwy. Gitanas Nauseda podkreślił, że chodzi mu nie tylko o systemy obrony powietrznej, które powinny być na terytorium NATO, ale też o systemy przekazywane Ukrainie. 

Dziś, w reakcji na ubiegłotygodniowe wydarzenia w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą, Litewska Rada Obrony Państwa postanowiła przyśpieszyć zakup systemów obrony powietrznej średniego zasięgu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!