E. Macron: Mołdawia otrzyma kolejne 100 milionów euro międzynarodowej pomocy finansowej

0
Macron
Fot. Anadolu Agency

Społeczność międzynarodowa przekaże kolejne 100 milionów euro pomocy finansowej dla Mołdawii, aby zmierzyć się ze skutkami wojny na Ukrainie – ogłosił prezydent Francji Emmanuel Macron. 

Francuski przywódca oraz jego mołdawska odpowiedniczka, Maia Sandu, przewodniczyli w Paryżu trzeciej międzynarodowej konferencji, poświęconej wsparciu dla tego kraju. Na dwóch poprzednich konferencjach w Berlinie i Bukareszcie zebrano ponad 600 milionów euro.  
W paryskiej konferencji wsparcia dla Mołdawii uczestniczyli przedstawiciele 34 państw i 15 organizacji międzynarodowych. Mołdawska prezydent Maia Sandu apelowała o pomoc dla jej kraju. Stwierdziła, że Mołdawia znajduje się w tragicznej sytuacji z powodu kryzysu energetycznego i gospodarczego związanego z wojną na Ukrainie.

“Aby odpowiedzieć na natychmiastowe potrzeby, zdecydowaliśmy się przekazać nadzwyczajny pakiet pomocy wart ponad 100 milionów euro” – oświadczył po zakończeniu konferencji Emmanuel Macron. Prezydent Francji przekonywał, że wspieranie Mołdawii jest “moralnym obowiązkiem” społeczności międzynarodowej i odpowiedzią na działania Rosji. “Obecna sytuacja gospodarcza w Mołdawii jest wykorzystywana przez zwolenników Rosji i wrogów Europy, aby destabilizować Panią prezydent i jej rząd” – oświadczył Emmanuel Macron.

Francuski przywódca poinformował również, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim. Macron omówił z nim sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i na obszarach zbombardowanych w ostatnich dniach przez Rosję.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!