KE w trybie pilnym przekaże 250 mln euro na korytarze solidarnościowe Unia-Ukraina

0
80
Fot. reneweuropegroup.eu
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Komisja Europejska przekaże w trybie pilnym 250 milionów euro na usprawnienie działania korytarzy solidarnościowych Unia-Ukraina. Okazały się one kluczowe dla wywiezienia ukraińskiego zboża, a także dla eksportu ukraińskich produktów oraz importu niezbędnych towarów takich jak paliwo, czy pomoc humanitarna. Wraz ze wsparciem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, oraz Banku Światowego dofinansowanie inwestycji ma wynieść prawie miliard euro. Poinformowano o tym we wspólnej deklaracji przewodniczącej Komisji Europejskiej, oraz premierów Polski, Czech, Słowacji, Rumunii a także Ukrainy i Mołdawii. 

Korytarze zostały utworzone w reakcji na blokowanie przez Rosję portów na Morzu Czarnym i milionów ton zboża czekających na wywiezienie przede wszystkim do Afryki i Bliskiego Wschodu. Od maja do października, udało się wyeksportować 15 milionów ton zboża, z czego połowę przez Polskę. “Korytarze solidarnościowe stały się kołem ratunkowym ukraińskiej gospodarki, przynosząc ponad 15 miliardów euro bardzo potrzebnych dochodów ukraińskim rolnikom i przedsiębiorstwom” – brzmi wspólna deklaracja.

Napisano w niej również, że państwa graniczące z Ukrainą – Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry podjęły ogromne wysiłki inwestycyjne, by udrożnić szlaki handlowe i ułatwić eksport. W ramach korytarzy solidarnościowych kraje udostępniały dodatkowy tabor kolejowy, porty i samochody ciężarowe. Jednak korytarze osiągają granice swojej przepustowości, pojawiają się wąskie gardła co zwiększa koszty logistyki. Dlatego Komisja zdecydowała się przekazać 250 milionów euro na dodatkowe inwestycje na lepsze funkcjonowanie korytarzy, byskrócić czas oczekiwania na przejściach granicznych i usprawnić ruch na granicach oraz drogach dojazdowych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!