E. Macron: istnieje ryzyko podziału świata ws. Ukrainy

0
134
Macron
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Istnieje ryzyko podziału świata w sprawie Ukrainy – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas dyskusji z innymi głowami państw na otwartym dziś Forum na rzecz Pokoju w Paryżu. Spotykają się na nim szefowie międzynarodowych instytucji, państw i organizacji pozarządowych. Jednym z ważnych tematów rozmów jest reakcja na wojnę wywołaną przez Rosję na Ukrainie.

Emmanuel Macron podkreślił, że od początku rosyjskiej agresji społeczność międzynarodowa nie popiera jednogłośnie Kijowa. “Jest wiele rozbieżnych poglądów, i – tak jak próbowałem to wyrazić kilka tygodni temu w ONZ – istnieje ryzyko podziału świata” – stwierdził francuski prezydent. Przyznał, że pojawiły się napięcia w relacjach z państwami globalnego Południa, ponieważ dla nich wojna na Ukrainie nie jest sprawą pierwszorzędną. “Myślę, że to hierarchia priorytetów wywołała polemikę i niezrozumienie” – oświadczył szef państwa. 

Uczestniczący w dyskusji prezydent Argentyny Alberto Angel Fernandez apelował o podjęcie rozmów pokojowych w sprawie Ukrainy, aby uniknąć kryzysu żywnościowego, który – jak tłumaczył – może spowodować nawet 10 milionów zgonów. 

W podobnym tonie wypowiadał się reprezentujący 15 państw Afryki Zachodniej prezydent Gwinei Bissau Umaro Embalo Sissoco, który spotkał się niedawno z Wladimirem Putinem. Przekonywał, że Rosja jest gotowa do negocjacji. “Putin powtórzył trzy razy : uściskaj mocno ode mnie mojego przyjaciela Macrona, którego odpowiedzialnością jest zakończenie tej wojny” – powiedział prezydent Sissoco.

Francuski prezydent tłumaczył później, że ważne jest prowadzenie dialogu z państwami globalnego Południa i zwalczanie innych kryzysów, które dotykają tę część świata. Piąte paryskie Forum na rzecz Pokoju zakończy się jutro.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!