Francja: jedenastu biskupów oskarżonych o przemoc seksualną

0
Fot. Monaco-Matin
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Jedenastu francuskich biskupów zostało oskarżonych o przemoc seksualną. Wszczęcie postępowań zarówno przed sądami kościelnymi, jak i cywilnymi ogłosił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji arcybiskup Erica Moulins-Beaufort. 

Wśród oskarżonych znalazł się były arcybiskup Bordeaux Jean-Pierre Ricard, który został mianowany kardynałem przez papieża Franciszka w 2016 roku i który przyznał się do napaści na 14-latkę 35 lat temu. “Wobec dwóch innych, którzy już nie sprawują urzędu, jest dziś prowadzone śledztwo prowadzone przez wymiar sprawiedliwości naszego kraju, po raportach biskupa i procedurze kanonicznej” – mówił arcybiskup Bordeaux Jean-Pierre Ricard na konferencji prasowej. 

120 członków Konferencji Episkopatu Francji obraduje od czwartku w Lourdes na jesiennym zgromadzeniu plenarnym. Jego celem jest między innymi praca nad konkretnymi propozycjami w celu poprawy środków podejmowanych wobec duchownych zamieszanych w przypadki przemocy seksualnej. 

Kościołem we Francji wstrząsnęły w zeszłym roku wyniki śledztwa, które potwierdziło powszechne wykorzystywanie nieletnich przez księży, diakonów i świeckich członków Kościoła. Okazało się, że w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat duchowni wykorzystali 216 tysięcy nieletnich, a liczba ta wzrasta do 330 tysięcy, gdy uwzględni się roszczenia przeciwko osobom świeckim działającym w strukturach Kościoła na przyklad nauczyciele w szkołach katolickich.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!