Brytyjska gospodarka – zła prognoza banku centralnego, stopy ostro w górę

0
Fot. dailynewsegypt.com

Brytyjczyków czeka najdłuższa w historii recesja – ostrzegł bank centralny. Zdecydował jednocześnie o podwyżce stóp procentowych o trzy czwarte punktu procentowego – największej od ponad trzydziestu lat.

Stopy wynoszą teraz trzy procent. “Dlaczego się na to decydujemy teraz, gdy tak wielu ludzi już zmaga się z wysokimi rachunkami i cenami jedzenia? Mówiąc wprost: inflacja jest za wysoka, a zadanie banku to jej obniżenie” – tłumaczył szef Bank of England Andrew Bailey. Tak kończy się era niskich stóp procentowych.Trwała trzynaście lat, od poprzedniego kryzysu.

Podniesienie stóp to sposób na to, by zniechęcać do pożyczania i wydawania pieniędzy, co napędza inflację. Z drugiej strony to zła wiadomość dla spłacających raty za mieszkanie albo marzących o własnych czterech kątach lub prowadzących firmy. Miliony ludzi muszą teraz dodatkowo zacisnąć pasa.

Według prognozy banku centralnego przed Brytyjczykami, a także na przykład Polakami mieszkającymi na Wyspach, ciężkie czasy. Bank of England prognozuje, że recesja może potrwać dwa lata. Inflacja – według Bank of England – nie zmaleje od razu. Jednak w połowie przyszłego roku ma nadejść gwałtowny spadek. To pesymistyczny scenariusz, choć prawdopodobny. Inny wariant opracowany przez bank centralny też zakłada recesję, ale krótszą i płytszą.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!