Pokojową Nagrodę Nobla przyznano obrońcom praw człowieka z Białorusi, Rosji i Ukrainy. To, według noblowskiego komitetu oddanie hołdu tym, którzy działają na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, a tym samym pokoju na świecie.
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki, założyciel białoruskiego ruchu obrony praw człowieka „Wiasna”, od ponad roku jest przetrzymywany w areszcie, a ruch „Wiasna” już wcześniej został zlikwidowany. W ostatniej przed aresztowaniem rozmowie z Polskim Radiem Aleś Bialacki mówił o tworzeniu dokumentacji przestępstw reżimu. „Rozpoczynamy rejestrowanie przypadków stosowania tortur, pobić i poranień, do których doszło w trakcie zatrzymań, w transporcie, w komisariatach milicji i w więzieniu, gdy człowiek już siedzi” – mówił Aleś Bialacki.
Komitet noblowski przyznał również Pokojową Nagrodę rosyjskiemu Centrum Obrony Praw Człowieka „Memoriał”, które ujawnia przypadki represji, pomaga ich ofiarom i dokumentuje zbrodnie popełnione w okresie Związku Sowieckiego. Szef sekcji Polskiej Stowarzyszenia „Memoriał” Aleksandr Gurianow tuż przed decyzją władz Rosji o likwidacji organizacji wyrażał obawę o bezpieczeństwo zgromadzonych w archiwach dokumentów potwierdzających zbrodnie popełnione w okresie sowieckim i we współczesnej Rosji.
Trzecim laureatem Pokojowej Nagrody Nobla jest ukraińska organizacja Centrum Wolności Obywatelskich.