3 laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

0
Fot. FB/NobelPrize
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Pokojową Nagrodę Nobla przyznano obrońcom praw człowieka z Białorusi, Rosji i Ukrainy. To, według noblowskiego komitetu oddanie hołdu tym, którzy działają na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, a tym samym pokoju na świecie.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki, założyciel białoruskiego ruchu obrony praw człowieka „Wiasna”, od ponad roku jest przetrzymywany w areszcie, a ruch „Wiasna” już wcześniej został zlikwidowany. W ostatniej przed aresztowaniem rozmowie z Polskim Radiem Aleś Bialacki mówił o tworzeniu dokumentacji przestępstw reżimu. „Rozpoczynamy rejestrowanie przypadków stosowania tortur, pobić i poranień, do których doszło w trakcie zatrzymań, w transporcie, w komisariatach milicji i w więzieniu, gdy człowiek już siedzi” – mówił Aleś Bialacki.

Komitet noblowski przyznał również Pokojową Nagrodę rosyjskiemu Centrum Obrony Praw Człowieka „Memoriał”, które ujawnia przypadki represji, pomaga ich ofiarom i dokumentuje zbrodnie popełnione w okresie Związku Sowieckiego. Szef sekcji Polskiej Stowarzyszenia „Memoriał” Aleksandr Gurianow tuż przed decyzją władz Rosji o likwidacji organizacji wyrażał obawę o bezpieczeństwo zgromadzonych w archiwach dokumentów potwierdzających zbrodnie popełnione w okresie sowieckim i we współczesnej Rosji.

Trzecim laureatem Pokojowej Nagrody Nobla jest ukraińska organizacja Centrum Wolności Obywatelskich.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!