Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux

0
90
fot.dw.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Annie Ernaux została laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Francuska pisarka została uhonorowana za “odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej”.


Annie Ernaux ma 82 lata. Jest laureatką m.in. Nagrody Renaudot z 1984 roku za powieść La Place czy Nagrody imienia Marguerite Yourcenar z 2017 roku za całokształt twórczości.


Doktor Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskie, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego mówiła, że laureatka potrafi skutecznie powiązać autobiograficzność z fikcją.

“Ta fikcjonalność zostaje. Ona jest dobrze upracowana literacko. Jednocześnie ciągle gdzieś ten background biograficzny pracuje w tej literaturze. Czasami bardzo jawnie. Czasami jest tylko podłożony, ale mam wrażenie, że jest w każdej jej książce” – mówiła Eliza Kącka. “Jest to proza dobrych, nie radykalnych rozwiązań językowych, ale proza wywarzonego duktu literackiego” – dodała.


Eliza Kącka mówiła, że literatura pisarki porusza kwestie przemian, z którymi mierzy się wielu z nas. “Trzeba sobie samemu zadawać pytanie, gdzie się stoi. Gdzie my stoimy, kiedy nie zrywamy ze sobą – tym przeszłym sobą całkowicie – ciągle nim obracamy, ciągle nim żyjemy, ale ciągle siebie opracowujemy jednocześnie od siebie odskakując, testując siebie z różnej perspektywy” – mówiła Eliza Kącka. “Perspektywy różnic klasowych, perspektywy różnic religijnych, perspektywy tożsamościowej, perspektywy wyborów, na które nasi rodzice, czy dziadkowie by się nie zdobyli” – mówiła doktor.


Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia.
W ubiegłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected]dio.com tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!