EU: ósmy pakiet sankcji wchodzi w życie

0
184
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Unijne sankcje wobec Rosji wejdą dziś w życie. Ósmy pakiet restrykcji formalnie zaakceptowali wczoraj ambasadorowie państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli.

Polska z grupą krajów chciała bardziej ambitnych sankcji, ale nie było dla nich jednomyślnej zgody. “Chcieliśmy szerszego zastosowania sankcji, chcieliśmy większej liczby osób i podmiotów do wpisania na listy sankcyjne. Natomiast obowiązuje zasada jednomyślności, więc musieliśmy znaleźć wspólny mianownik” – powiedział ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś.


W ósmym pakiecie sankcji są przede wszystkim pułapy cenowe na rosyjską ropę przewożoną tankowcami do państw spoza Unii. Ta decyzja zapadła zgodnie z ustaleniami grupy G7 i ma pozbawić rosyjski budżet miliardów euro. Są też kolejne ograniczenia w wymianie handlowej z Rosją o wartości kilkunastu miliardów euro. Jest zakaz między innymi importu produktów stalowych, chemikaliów, drewna i papieru. Z kolei zakaz eksportu obejmuje kolejne produkty z sektora lotniczego czy komponenty elektroniczne, które mogą być wykorzystywane przez rosyjską armię.


Ponadto karane będą osoby, które obchodzą sankcje, a Europejczycy będą mieli zakaz zasiadania we władzach rosyjskich firm i instytucji.

Podczas negocjacji z listy sankcyjnej zostały wykreślone diamenty z Rosji, bo zażądała tego Belgia, w której Antwerpia jest światowym centrum handlu diamentami.


W ósmym pakiecie jest także czarna lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkam. Tym razem objęte sankcjami mają być osoby z administracji Władimira Putina, które przygotowały fikcyjne referenda o przyłączeniu do Rosji okupowanych terytoriów Ukrainy, szefowa Centralnej Komisji Wyborczej, a także marionetkowe rosyjskie władze w Doniecku, Ługańsku, Zaporożu i Chersoniu. Jest główny ideolog Kremla, piewca “ruskiego miru” i piosenkarze. Również byli i obecni pracownicy ministerstwa obrony, kolejni wojskowi oraz magnaci zbrojeniowi, między innymi największy udziałowiec koncernu Kałasznikow. Są też kolejne spółki zbrojeniowe oraz między innymi producent banknotów i monet.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!