EU: tanie pożyczki dla Ukrainy

0
143
Fot. europarl.europa.eu
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Komisja Europejska podpisała zgodę na wypłatę Ukrainie 5 miliardów euro bardzo tanich pożyczek. Wcześniej zielone światło dla przekazania pieniędzy dały unijne kraje i Europarlament. Pierwszą transzę władze w Kijowie mają otrzymać w połowie tego miesiąca. Kolejne jeszcze w tym roku.


Wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis poinformował, że 5 miliardów euro będzie na najpilniejsze potrzeby Ukrainy – wypłatę wynagrodzeń i emerytur. Za pożyczkę podziękował premier Ukrainy. Denys Szmyhal napisał na Twitterze, że to kolejny gest Unii pomagającej Ukrainie w wygraniu wojny, odbudowie i dążeniu do europejskiej przyszłości.

5 miliardów euro, które jeszcze w tym roku otrzyma Ukraina to część pakietu finansowego w wysokości 9 miliardów euro obiecanego w maju. Unia przekazała jednak do tej pory tylko miliard euro bo państwa członkowskie spierały się co do gwarancji pożyczek. W końcu udało się przełamać impas w sprawie wypłaty 5 miliardów euro i z całego pakietu pozostają jeszcze 3 miliardy euro do przekazania. To jednak i tak kropla w morzu potrzeb Ukrainy, która toczy wojnę z rosyjskim okupantem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!