Ukraina chce do NATO

0
153
Ukraina NATO
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przyspieszoną procedurę przyjęcia jego kraju do NATO. Poinformował o tym po zakończeniu posiedzenia ukraińskiej rady Bezpieczeństwa Narodowego i Wspólnoty. Ukraiński przywódca ocenił też jako farsę dzisiejsze ogłoszenie na Kremlu aneksji kolejnych ukraińskich terytoriów.


Ukraiński prezydent podkreślał, że jego kraj od wielu miesięcy broni Europy przed Rosją i faktycznie jest sojusznikiem zachodu. Jak zaznaczył, De facto Ukraina przeszła już drogę do NATO i pokazała, że osiągnęła standardy Sojuszu Północnoatlantyckiego na polu boju i we wszystkich aspektach współpracy. „Pomagamy sobie nawzajem i bronimy się nawzajem. To właśnie jest sojusz.” – podkreślał ukraiński prezydent. Jak zaznaczył, dziś Ukraina składa wniosek o uznanie de iure tego sojuszu. Według procedury, która odpowiadałaby znaczeniu Ukrainy w obronie wspólnoty.


Ukraiński prezydent zaznaczył, iż rozumie, że do przyjęcia jego kraju do NATO potrzebny jest konsensus wszystkich jego członków. Jak zaznaczył, zanim to się stanie, Ukraina może być objęta programem Kyiv Security Compact. Jak mówił, jest to dokument opracowany w Kijowie i przedstawiony partnerom Ukrainy dotyczący bezpieczeństwa w Europie.


Jednocześnie Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Ukraina nie uznaje zabiegów Kremla o przyłączenie ukraińskich ziem. Jak zapewniał, całe terytorium Ukrainy będzie wyzwolone z rąk wroga nie tylko Ukrainy, ale wroga życia, ludzkości, prawa i prawdy. Jak dodał, Rosja o tym wie i widzi że Ukraińcy udowadniają siłę swoich wartości. Dlatego, jak podkreślił, Rosja się spieszy i właśnie teraz zorganizowała farsę i próbę aneksji, gdyż stara się ukraść to, co do niej nie należy.


Dziś na Kremlu Władimir Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów w ukraińskich obwodach: donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!