Francuscy biskupi są zaniepokojeni rządowym projektem ustawy legalizującym wspomagane samobójstwo. Przedstawiciele episkopatu rozmawiali o tym z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef państwa obiecał podczas kampanii prezydenckiej reformę w sprawie “aktywnej pomocy w umieraniu”.
Przewodniczący episkopatu Francji biskup Eric de Moulins-Beaufort poinformował, że podczas rozmowy z prezydentem Macronem wyraził obawy dotyczące wprowadzenia prawa wspomaganego samobójstwa. “Sprawia to wrażenie, że społeczeństwo chce zachęcić niektóre osoby do zrezygnowania z życia” – oświadczył szef francuskiego episkopatu. Eric de Moulins-Beaufort stwierdził, że prezydent Macron jest otwarty na dialog w tej kwestii i że “nie chce wywoływać podziałów we francuskim społeczeństwie”. Przewodniczący episkopatu podkreślił, że priorytetem władz powinno być rozwinięcie opieki paliatywnej, która – jak ocenił – jest nadal niedostępna dla wielu pacjentów.
Kilka tygodni temu we Francji rozpoczęto konsultacje społeczne dotyczące legalizacji wspomaganego samobójstwa. Wcześniej pozytywną opinię w tej sprawie wydał Krajowy Konsultacyjny Komitet Etyki, podkreślając jednocześnie, że nowe prawo powinno podlegać “surowym warunkom”. Władze zapowiadają, że ustawa dotycząca tzw. “aktywnej pomocy w umieraniu” może zostać wprowadzona przed końcem 2023 roku.
Obecnie we Francji wspomagane samobójstwo i eutanazja są uznawane za zabójstwo i podlegają karze pozbawienia wolności od 30 lat do dożywocia.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!