Włochy: dziś koniec kampanii wyborczej, wybory w niedzielę

0
59
Włochy
Fot. Financial Times
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dziś wieczorem we Włoszech zakończy się kampania przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Zdecydowanym faworytem jest koalicja centroprawicowa. Jeśli tak się stanie, we Włoszech po raz pierwszy w historii premierem będzie kobieta, szefowa prawicowo-narodowej partii Bracia Włosi Giorgia Meloni.

We Włoszech zgodnie z prawem ostatnie sondaże polityczne opublikowano 15 dni przed wyborami. Dawały prawicy dużą przewagę nad koalicją centrolewicową. Zdaniem komentatorów jedyną zagadką jest rozmiar zwycięstwa. Faworyci zapowiadają przekształcenie państwa w republikę prezydencką, podatek liniowy i ograniczenie nielegalnej migracji. Komentatorzy wskazują, że kampania wyborcza, szczególnie ze strony lewicy, polegała na demonizowaniu rywali. Lewica twierdzi, że jeśli wygra prawica, Włochy rozluźnią związki z Unią Europejską i NATO i staną się prorosyjskim państwem autorytarnym. 

Giorgia Meloni i jej koalicjanci zapewniają, że polityka zagraniczna Włoch nie ulegnie żadnej zmianie i obiecują Ukrainie bezwarunkowe wsparcie, w tym militarne.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!