Szefowa Komisji w PE – o słuchaniu Polski, wspieraniu Ukrainy i sankcjach wobec Rosji

0
123
Ursula von der Leyen Unia Komisja Europa
Fot. TheJournal.ie
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W sprawie Putina trzeba było słuchać między innymi Polski – mówiła w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Zapewniała, że wsparcie dla Ukrainy jest nieustanne, że sankcje wobec Rosji zostaną utrzymane i zapowiedziała plan energetyczny, który ma doprowadzić do zmniejszenia wysokich cen gazu i prądu. Szefowa Komisji wygłosiła na sesji plenarnej Europarlamentu w stolicy Alzacji orędzie o stanie Unii. Zgodnie z oczekiwaniami wiele miejsca poświęciła wojnie na Ukrainie, a jej przemówieniu przysłuchiwała się na sali pierwsza dama Ołena Zełenska. 

W orędziu była kilka polskich akcentów, jak na przykład wtedy, gdy przewodnicząca Komisji mówiła, że w sprawie Rosji Unia powinna była słuchać tych, którzy znają Putina. “Powinniśmy byli też słuchać głosów wewnątrz Unii – osób z Polski, krajów bałtyckich, z całej Europy Środkowo-Wschodniej, którzy od wielu lat nam mówili, że Putin się nie zatrzyma” – powiedziała szefowa Komisji dodając, że te kraje postawiły na uniezależnienie się energetyczne od Rosji i że powinna to zrobić cała Unia Europejska jak najszybciej.

Ursula von der Leyen mówiła też z uznaniem o tych, którzy nieśli pomoc uchodźcom uciekającym z Ukrainy. Za wzór postawiła dwie Polki – wolontariuszki – Magdę i Agnieszkę, które zostały zaproszone do Strasburga. “Dwie bezinteresowne młode kobiety z Polski, w momencie kiedy usłyszały o pociągach pełnych uchodźców pospieszyły na Dworzec Centralny w Warszawie. Zaczęły organizować pomoc. Rozstawiły namiot, by pomóc jak największej liczbie osób. Dowoziły żywność z supermarketów, poprosiły lokalne władze o zapewnienie autobusów, by przewozić uchodźców” – mówiła szefowa Komisji.  

Orędzie Ursuli von der Leyen miejscami było emocjonalne, kiedy zwracała się do żony ukraińskiego prezydenta i z uznaniem mówiła o odwadze całego narodu. “Odwaga ma konkretną nazwę – to Ukraina. Odwaga ma twarz, to twarz Ukraińców i Ukrainek opierających się agresji ze strony Rosji” – mówiła Ursula von der Leyen. Zapewniała, że solidarność Europy z Ukrainą pozostaje niezachwiana, że unijne kraje nadal będą wspierać Ukrainę bronią, pieniędzmi, będą oferować schronienie uchodźcom. Zapowiedziała między innymi włączenie Ukrainy do wspólnej strefy bez opłat roamingowych. 

Jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji to zostaną one utrzymane. “Chcę to powiedzieć bardzo wyraźnie. To jest czas na zdecydowane działania, a nie na ustępstwa” – podkreślała szefowa Komisji.

Kluczowe było ogłoszenie przez Ursulę von der Leyen planu walki z kryzysem energetycznym, który ma doprowadzić do zmniejszenia wysokich cen za gaz i prąd.

Komisja Europejska zaproponowała pułap przychodów dla firm produkujących energię elektryczną po niskich kosztach, na przykład z odnawialnych źródeł energii. “W dzisiejszych czasach niedopuszczalne są rekordowe przychody i zyski, czerpanie korzyści z wojny, kosztem konsumentów. Dziś muszą one być dzielone i kierowane do tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia” – powiedziała Ursula von der Leyen. Mają być też opłaty solidarnościowe od firm z branży paliw kopalnych, czyli ropy, gazu i węgla. Te pieniądze również mają być przekazywane odbiorcom energii najbardziej dotkniętym jej wysokimi cenami. Zdaniem szefowej Komisji w sumie ma to przynieść unijnym krajom 140 miliardów euro. W 3-punktowym panie działań jest też propozycja obowiązkowego ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Na razie Komisja nie proponuje limitów cenowych na gaz importowany do Unii. Mówi, że ta propozycja wymaga jeszcze dopracowania i konsultacji z krajami, a te są w tej sprawie podzielone.

Tradycyjnie w swoim przemówieniu Ursula von der Leyen nawiązała do kwestii praworządności i mówiła, że Komisja nadal będzie nalegać na niezależność sądów, oraz że stosowany będzie mechanizm warunkowości do ochrony unijnego budżetu. Nie wymieniła żadnego kraju z nazwy i nie wypowiedziała żadnych słów, które by nawiązywałyby do trudności z przyjęciem polskiego Krajowego Planu Odbudowy. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!