Londyn: Karol III proklamowany królem

0
229
Fot. Los Angeles Times
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rada Akcesyjna formalnie proklamowała Karola III nowym królem Wielkiej Brytanii. Ceremonia proklamacji Karola była formalnością, bo tron nie jest pusty ani przez sekundę, a monarchą Karol stał się w czwartek, w chwili odejścia matki. “Niech Bóg chroni króla” – rozległ się okrzyk w pałacu świętego Jakuba, zainicjowany przez sekretarza Rady Akcesyjnej Richarda Tilbrooka, który odczytał tekst proklamacji. “Król Wspólnoty, Obrońca Wiary. Pokładamy w nim naszą nadzieję, jednocześnie uwzględniając władzę Boską, w wyniku której rządzą królowie, aby Bóg pobłogosławił króla i aby mógł rządzić jak najdłużej. Niech Bóg chroni króla!” – powiedział urzędnik. Tekst proklamacji jutro zabrzmi w pozostałych częściach Królestwa: Irlandii Północnej, Walii i Szkocji.

Następnie w przemówieniu Karol III podziękował swojej zmarłej matce, królowej Elżbiecie II, za jej życie i służbę.
“Dla nas, całej rodziny, dla całego Królestwa i wszystkich krajów, które są częścią Wspólnoty, moja matka była zawsze przykładem nieskończonej miłości, ale też oddanej służby. Rządy mojej matki były bezprecedensowe, jeśli chodzi o czas trwania, poświęcenie, służbę. Nawet teraz, kiedy jesteśmy pogrążeni w smutku, z wdzięcznością wspominamy to najwierniejsze życie” – podkreślił.

Karol III zaznaczył, że jest świadom tego dziedzictwa, ale jednocześnie ogromnej odpowiedzialności i obowiązków, które zostały mu przekazane. “Będę starał się podążać za inspirującym przykładem, jaki mi dano. By podtrzymać rządy konstytucyjne i by szukać pokoju, harmonii i dobrobytu narodów tych wysp, krajów Wspólnoty Narodów i ziem na całym świecie” – zapewnił.

Następnie proklamacja została odczytana z balkonu pałacu. Odegrano hymn narodowy, wojska wystrzeliły z dział 41 salw w Hyde Parku i 62 w Tower of London. Uformowała się kawalkada pojazdów, które pojadą do Royal Exchange w londyńskim City, gdzie zostanie odczytana kolejna proklamacja.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!