Węgierski rząd powoła specjalny, niezależny organ antykorupcyjny, a także antykorupcyjną grupę doradczą. To kolejne kroki, które mają przekonać Komisję Europejską do odblokowania pieniędzy z Funduszu Odbudowy.
W węgierskim dzienniku ustaw opublikowano rozporządzenie rządu, które powołuje niezależny organ antykorupcyjny. Będzie on zapobiegał, wykrywał i korygował nieprawidłowości przy obsłudze funduszy Unii Europejskiej, szczególnie przy zamówieniach publicznych. Urząd ma również interweniować w momencie, gdy nie zadziałają pozostałe organy państwa.
Drugim ciałem, które powołuje rząd jest antykorupcyjna grupa robocza. Taki organ doradczy rządu już kiedyś istniał, teraz ma być złożony w połowie przez przedstawicieli rządu a w połowie z osób zaproponowanych przez organizacje pozarządowe.
Powołanie tych dwóch instytucji ma na celu przekonanie Komisji Europejskiej do odblokowania środków z Funduszu Odbudowy. Węgrom zarzuca się brak odpowiedniej kontroli państwowych przetargów, ograniczenie niezależności sądownictwa, mediów i organizacji pozarządowych. Uchwalenie kilku dekretów i ustaw zapowiedziano kilka tygodni temu. W Funduszu czeka na Węgry prawie osiem miliardów euro w formie grantów.