Węgry: będzie nowy organ antykorupcyjny

0
106
Węgry
Fot. Schengen Visa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Węgierski rząd powoła specjalny, niezależny organ antykorupcyjny, a także antykorupcyjną grupę doradczą. To kolejne kroki, które mają przekonać Komisję Europejską do odblokowania pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

W węgierskim dzienniku ustaw opublikowano rozporządzenie rządu, które powołuje niezależny organ antykorupcyjny. Będzie on zapobiegał, wykrywał i korygował nieprawidłowości przy obsłudze funduszy Unii Europejskiej, szczególnie przy zamówieniach publicznych. Urząd ma również interweniować w momencie, gdy nie zadziałają pozostałe organy państwa. 

Drugim ciałem, które powołuje rząd jest antykorupcyjna grupa robocza. Taki organ doradczy rządu już kiedyś istniał, teraz ma być złożony w połowie przez przedstawicieli rządu a w połowie z osób zaproponowanych przez organizacje pozarządowe.

Powołanie tych dwóch instytucji ma na celu przekonanie Komisji Europejskiej do odblokowania środków z Funduszu Odbudowy. Węgrom zarzuca się brak odpowiedniej kontroli państwowych przetargów, ograniczenie niezależności sądownictwa, mediów i organizacji pozarządowych. Uchwalenie kilku dekretów i ustaw zapowiedziano kilka tygodni temu. W Funduszu czeka na Węgry prawie osiem miliardów euro w formie grantów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!