Wizyta kanclerza Niemiec w Pradze

0
245
Scholz
Fot. euractiv.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kanclerz Niemiec w trakcie wizyty w Pradze przedstawił swoją wizję przyszłości Unii Europejskiej i zapowiedział dalsze wsparcie dla Ukrainy. Olaf Scholz spotkał się też z czeskim premierem Petrem Fialą, z którym rozmawiał między innymi o sytuacji na rynku energetycznym w Europie.

Olaf Scholz rozpoczął swoją wizytę w Czechach od wykładu wygłoszonego na Uniwersytecie Karola. Wezwał w nim państwa sojusznicze do ustanowienia podziału obowiązków i długoterminowego planu pomocy dla Ukrainy. Dodał, że Niemcy mogłyby wziąć na siebie szczególną odpowiedzialność za wzmocnienie ukraińskiej artylerii i obrony przeciwlotniczej.

Niemiecki kanclerz opowiedział się za rozszerzeniem Unii Europejskiej o kraje bałkańskie, Mołdawię, Gruzję i Ukrainę. Zdaniem Olafa Scholza dalsze powiększanie się wspólnoty będzie wymagało zmian w jej funkcjonowaniu, dlatego proponuje on odejście od zasady jednomyślności i stopniowe przechodzenie do głosowania większościowego w kluczowych kwestiach.

Olaf Scholz spotkał się z premierem Czech Petrem Fialą. Politycy zgodzili się, że na szczeblu unijnym należy szukać rozwiązań, które pozwolą obniżyć ceny energii. Petr Fiala przypomniał, że Czechy chcą uczestniczyć w rozwoju europejskiej infrastruktury energetycznej i są zainteresowane przepustowością terminali LNG, które będą budować Niemcy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!