Chorwacja: nowy rekord inflacji

0
Fot. wise.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Chorwacja notuje kolejny rekord inflacji. Według Państwowego Urzędu Statystycznego w lipcu ceny konsumpcyjne wzrosły w tym kraju o 12,3 procent w porównaniu z lipcem ubiegłego roku.

Dane, które dzisiaj podano do wiadomości to najwyższy odczyt inflacji, od kiedy zaczęto je gromadzić. Według informacji podanej przez statystyków tak znaczny wzrost cen w inflacji to przede wszystkim konsekwencja coraz droższego paliwa i żywności. Inflacja w lipcu była też o 0,4 procent wyższa niż w czerwcu.

Co ciekawe za wzrost inflacji w Chorwacji odpowiadają również turyści. „Sezon turystyczny pokazał, że głównie goście zagraniczni, byli gotowi zapłacić prawie każdą cenę za usługi turystyczne i konsumpcję, a to znacząco wpływa na wzrost wszystkich cen i stopę inflacji”- powiedział chorwackiemu radiu państwowemu Damir Novotny- analityk ekonomiczny.

Szef organizacji biznesowej „Głos Przedsiębiorców” Hrvoje Bujas uważa, że chorwacki rząd powinien teraz podjąć decyzję o obniżeniu stavek podatku VAT, tak aby ulżyć zwykłym konusmentom skutki inflacji. Podstawowa stawka VAT w tym kraju wynosi 25 procent i po Węgrzech jest najwyższa w Unii Europejskiej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!