Polska: próbki z wody z Odry zostały wysłane do zagranicznych laboratoriów

0
228
laboratorium, próbka test tube
Fot. Illinois.gov
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Pierwsze próbki wody z Odry trafiły do Czech, a kolejne zostaną wysłane do Holandii i Wielkiej Brytanii. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że przebadanych poza Polską będzie w sumie 87 próbek. W komunikacie podano, że w ich transporcie pomaga polska policja, wspierająca inspektorów z GIOŚ.

Inspektorat przypomniał, że “Centralne Laboratorium Badawcze od początku sytuacji związanej ze śnięciem ryb w Odrze prowadzi bieżącą analizę stanu wód rzeki oraz wody w kanałach Gliwickim i Kędzierzyńskim”. W sumie jest 29 punktów poborów, a do dziś przebadano ponad 280 próbek.

W komunikacie przekazano, że zdecydowano się na współpracę z zagranicznymi laboratoriami, by “potwierdzić wiarygodność przeprowadzonych w Polsce przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ badań”.

Pierwsze próbki wody pobrano wczoraj i w asyście funkcjonariuszy policji dostarczono do Czech. Z kolei dziś w 29 miejscach zabezpieczono próbki, które trafią do Holandii i Wielkiej Brytanii. Do każdego z tych krajów ma być przetransportowanych o 29 sztuk.

Wczoraj Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że “badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w województwie lubuskim, prowadzone w sposób ciągły i realizowane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, nie potwierdziło obecności rtęci”.

Inspektorat przedstawił również udostępnione przez stronę niemiecką wyniki badań i mapy punktów, w których pobrano próbki. Analiza map wykazała, że po stronie niemieckiej próbki pobrane zostały na starorzeczu i dopływach Odry. GIOŚ podkreślił, że badania wykonane przez instytucję nie potwierdziły obecności rtęci w Odrze po stronie polskiej w województwach lubuskim i zachodniopomorskim. Zaznaczył również, że Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wykluczyła rtęć jako przyczynę śnięcia ryb.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!